Połczyńskie parasolki

Znak rozpoznawczy Połczyna-Zdroju i niewątpliwa ozdoba miejskiego deptaka na ulicy Grunwaldzkiej. Pamiątkowa fotografia w tym miejscu – obowiązkowa. Parasolki instalowane są w cieplejszych miesiącach roku.

Deptak

Połczyński deptak, czyli mieszcząca się pod parasolkami urokliwa ulica Grunwaldzka. To w rzeczywistości jeden z głównych historycznych szlaków handlowych – szlak Solny. Usytuowany jest niemal idealnie na osi północ-południe.

Spacerując po niej, można przyjemnie spędzić czas robiąc zakupy, zaopatrując się w pamiątki, czy korzystając z punktów gastronomicznych. Deptak zabudowany jest zabytkowymi kamieniczkami. Urodę ulicy nadaje brukowana nawierzchnia i „londyńskie” latarnie, które przywołują klimat przełomu XIX i XX wieku.

Pod ulicą znajduje się jedno z najciekawszych znalezisk historycznych. Podczas prac ziemnych w 1997 roku na głębokości ok. 1,5 m odnaleziona została warstwa okrągłych belek drewnianych ułożonych równolegle w poprzek ulicy. To dawna nawierzchnia z okresu XIII-XIV wieku. Tędy prowadził ówczesny tranzyt karawan kupieckich wiozących sól z kołobrzeskich warzelni w kierunku południowym, na trakt do zamku Drahim i dalej w stronę Wielkopolski.

Park zdrojowy

Połczyn-Zdrój jest najstarszym miastem o walorach uzdrowiskowych w Polsce. Park to jego duma, w której można odetchnąć pełną piersią. Wokół 80 hektarowego zabytkowego Parku i w jego wnętrzu znajdują się obiekty uzdrowiskowe, kwietne dywany, wodotryski, altany, a także zabytkowa pijalnia wody „Joasia”. Występuje tam ponad 60 gatunków drzew i krzewów. W okolicznych sklepikach można zaopatrzyć się w lokalne produkty i pamiątki. Nie brakuje infrastruktury dla dzieci. W odległości kilkuset metrów wznosi się XIII-wieczny zamek (obecnie biblioteka).

Plenery połczyńskiego Parku Zdrojowego są także doskonałym miejscem na ślub. Ratusz zaprasza pary z całego regionu! Kontakt przez USC. (http://www.polczyn-zdroj.pl/slub-w-plenerze-spelnij-marzenie-w-polczynie-zdroju/ )

Szwajcaria Połczyńska

Obszar rezerwatu krajobrazowego pomiędzy Połczynem-Zdrojem a Czaplinkiem, który jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na terenie całego Województwa Zachodniopomorskiego. Nazywany Szwajcarią Połczyńską lub Doliną Pięciu Jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe). Okolica zawdzięcza nazwę malowniczemu otoczeniu wysokich (ponad 200 m) wzgórz morenowych pokrytych pastwiskami i lasami. Znajduje się tam jedno z najwyższych wzniesień zachodniego pomorza – Wola Góra (219,2 m n.p.m), na której szczycie wzniesiono wieżę obserwacyjną.

To również miejsce, gdzie źródło ma rzeka Drawa. Rzeka ma długość 185,9 km. Jej koryto wytycza szlak wodny im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły, bowiem przyszły Papież kilkakrotnie spływał Drawą na kajaku.

„Szwajcaria” to także szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, które wiodąc przez zbocza i doliny z rwącymi strumieniami i jeziorami, tworzą niemalże górski krajobraz. To naturalne otoczenie tworzy wyjątkowy, łagodny mikroklimat, sprzyjający leczeniu wielu chorób.

Powierzchnia gminy Połczyn-Zdrój w blisko 40 procentach pokryta jest lasami. Są tu trzy rezerwaty przyrody i kilkadziesiąt gatunków roślin i zwierząt pod ścisłą ochroną.

Lokalny browar i „Połczyn Fest. Święto chmielu”

To jeden z najstarszych browarów w Polsce. Jego historia sięga 1825 roku, kiedy to został założony na tych terenach przez Hermana Fuhrmanna. Produkty browaru swój niepowtarzalny smak zawdzięczają właśnie położeniu i krystalicznie czystej wodzie zdrojowej wydobywanej z głębokości 100 metrów. Zabytkowe zabudowania browaru kryją w sobie nowoczesne elementy techniczne, choć trunek warzony jest z naturalnych składników i według starych, 200-letnich receptur.

„Połczyn Fest. Święto chmielu” to lokalne święto piwa, inspirowane niemieckim „Oktoberfestem”. Po raz pierwszy ma się odbyć na przełomie czerwca i lipca 2020 roku, najprawdopodobniej na połczyńskim Rynku, w otoczeniu klimatycznych brukowanych uliczek i kamienic. Impreza odbywać ma się corocznie.

Być może w niedalekiej przyszłości powstanie na terenie browaru izba pamięci, w której znajdą się eksponaty dotyczące jego historii oraz nierozerwalnego wpływu na rozwój miasta.

Połczyn-Zdrój oferuje też więcej atrakcji dla amatorów chmielowej nalewki. Jedno z sanatoriów proponuje np. niezwykłą kąpiel piwną. Taki zabieg podobno znakomicie wpływa na kondycję skóry i włosów, poprawia samopoczucie i stan zdrowia, m.in. usuwając toksyny i poprawiając krążenie.

Browar Połczyn

Ścieżka rowerowa Połczyn-Złocieniec

Przez gminę wiodą trzy piesze szlaki turystyczne, szlak konny, trzy szlaki rowerowe i 30 kilometrowa ścieżka rowerowa zbudowana na dawnym nasypie kolejowym do Złocieńca. To niewymagająca trasa, w którą można się wybrać całą rodziną. Widoki – niezapomniane. Ścieżka prowadzi bowiem przez tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego i Szwajcarię Połczyńską. Zmęczeni mogą przystanąć co kilka kilometrów na jednym z postojów, zaś przy punktach widokowych znajdują się miejsca odpoczynku z zadaszeniem.

Wjazd na ścieżkę – z ulicy Koszalińskiej.

Rowery można wypożyczyć na miejscu: http://www.polczyn-zdroj.pl/rowery/

Droga stu zakrętów

Niezwykle kręta i malownicza trasa przecinająca Szwajcarię Połczyńską. Popularny letni szlak do Kołobrzegu (godzina jazdy samochodem).

To wiodący nad morze fragment drogi wojewódzkiej nr 163 z Czaplinka do Połczyna-Zdroju, oferujący niesamowite doznania wizualne. Wije się na odcinku około trzydziestu kilometrów. Po obu stronach trasy rozciągają się gęste lasy, łąki, mokradła, przepiękne jeziora i strome zbocza. Droga oferuje długie naprzemienne łuki dające wiele frajdy z jazdy. W najbliższych latach planowany jest generalny remont tej unikalnej trasy.

Wodne szaleństwo

Baseny

Basen zewnętrzny i wewnętrzny oferuje Sanatorium Gryf (https://uzdrowisko-polczyn.pl/sanatorium-gryf ). Wkrótce powstaną kolejne.


Jezioro Drawsko

Z Połczyna-Zdroju jest tylko 25 minut drogi na żagle. Drawsko to drugie jezioro w Polsce pod względem głębokości. Jest też jednym z największych. Około 1800 hektarów powierzchni, 331 milionów metrów sześciennych wody o unikalnym, szmaragdowym odcieniu. Na akwenie jest kilkanaście wysp i kilka plaż. To świetne miejsce na zacumowanie łodzi i jachtu.

Strona internetowa poświęcona jezioru: http://jeziorotajemnic.pl/

W podobnej odległości leży również Siecino, oferujące piękne plaże i wodę o pierwszej klasie czystości, z doskonałą wizurą. Z tego powodu jest to jedno z najczęściej wybieranych przez nurków polskie jezioro.


Bałtyk na wyciągnięcie ręki!

Z Połczyna-Zdroju nad Morze Bałtyckie jest tylko godzina drogi. Zawsze można tam podskoczyć, jeśli zapragnie się kołobrzeskiego zgiełku, nadmorskiego jodu i szerokich piaszczystych plaż.

Historia